KARAKÖY KÖYÜ
MUS HABER


MUŞ HAVA
MUS
MUS
güncel döviz
sitene döviz kuru ekle


Site Tasarım
Ahmet SATAN
      Varto ilçesine baglı bir Köydür, Mus iline bağlı köyümüz. Varto`ya uzakligi 35 kilometredir. Köyün yollari Asfalt Köyümüz ön tarafı ova arka kısmı da Hamurpet gölüdür. Köyümüz, hayvancilik ve Tarimin bir kolu olan hayvancilik; ekonomik değeri olan hayvanlarin yetiştirilmesi, çeşitli şekillerde yararlanilmasi ve pazarlanmasi olayidir. Kırsal kesimlerde hayvancilik tarimin sigortası durumundadir.
     Gım Gım (Varto) bölgesi eski tarihte sırasıyla Medler, Pers, Port, Roma ve Bizans egemenliği altında kalmış, 1071 Malazgirt Savaşı ile Selçukluların, daha sonra Akkoyunlular ve Karakoyunlular'ın hakimiyeti altında kalmış, 1514 Çaldıran Savaşı'yla Osmanlı idaresine geçmiş, 1923'te Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla, TBMM onayı ile Varto ismini alarak ilçeleşmiştir.
    'Gım Gım' adının kaynağı ile ilgili ana tezler: Bölgenin etrafını çeviren dağların eski tarihte volkanik olma olasılığı ve bu dağlardan çıkan ateşli volkanik seslerden dolayı, bölgenin insanlar tarafından 'Gım Gım' diye anılması. Akkoyunluların bölgeye gelmesiyle etrafın at kişnemeleriyle çınladığı, dolayısıyla Akkoyunlar, bölgeye Gım Gım diye hitap etmesi. Bölgede sıkça deprem olma olasılığı nedeniyle ‘gümlediği’ ve bu yüzden halk tarafından ‘Gım Gım’ ismin takılması. Geçmişinde pek çok deprem geçirmiş olmasina karşın, en canlı hatırlanan depremler 1946 ve 1966 depremleridir. Özellikle de bu depremler hakkinda daha fazla bilgi bulunmaktadir. Bu büyük depremlerin acılarını taşıyan Varto,özellikle 1966 sonrasında hızla kendi kabuğunu kırmış, yaşadığı göçlerle kaybettiği nüfusa rağmen, sosyal gelişiminden ödün vermemeye çalışmıştır. tarımla uğraşırlar. 1000 ila 1200 civarinda bir nüfusu sahiptir.

Wateya navê gund QEREKOY

        Tirk dema navên erdnîgariya serhade diguherin, hin caran wan dişibînin jî. Heger navê kurdî bişibe bêjeyeke tirkî, wê pêve dikin. Li vir jî wisa kirine. Navê Qerekoyê kirine Karaköy. Qere peyveke Îndogermanî ye, di kurdî de jî heye. Kurd qer dibêjin, bo mînak beranê qer. Koy (di tirkî de köy) peyveke Îranî ye, ji Farsî derbasê tirkî bûye. Kuh, kuhî, koyî, kovî ûêd, tevayî ji heman kokê ne. Tê wateya cihê bilind. Ango navê Qerekoyê tê wateya "cihê devedora wê bilind ê axa wê reş e". Em dizanin axa herêmê volkanîk e, kevirê seqî kêm tên dîtin.

Köy Muhtari: Heybet ÇELİK

Muhtarlik Erisim Bilgileri: Karaköy köyü

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 711

İle (MUS) Uzakligi: 83 km

İlçeye(VARTO) Uzakligi: 35 km

Rakim: 1700 mKARAKÖY HARITASI
Daha Büyük Görüntüle


Tarih : 15 Ekim 2014 Çarşamba
Hit : 27697